آموزش ایلوستریتور

آموزش ایلوستریتور

آموزش ایلوستریتور ( و یا به طور صحیح تر نرم افزار ادوبی ایلاستریتور ) را امروزه می توان به یکی از دغدغه های اصلی طراحان و گرافیست های دیجیتال نامید . این امر را می توان در جستجوی ساده ای در گوگل آغاز کرد تا به عباراتی همچون ، آموزش ایلوستریتور در 30 روز ، آموزش فارسی ایلوستریتور ، کتاب آموزش Illustrator  و بسیاری از عبارات مشابه رسید . اما چرا تعداد این جستجوها و ارائه نرم افزارهای تصویری و کتابهای مرتبط در این امر افزایش یافته است ؟ یا اینکه چرا اغلب طراحان جهت طراحی لوگو و اوراق اداری به سمت این برنامه کشیده شده اند ؟ برای پاسخ به این پرسش ها بهتر است ابتدا با ماهیت نرم افزار ایلوستریتور آشنا شویم  و تفاوت بین عملکرد این نرم افزار با برنامه قرین خود در ادوبی ، یعنی فتوشاپ ، را بررسی نماییم .

آموزش ایلوستریتور

آموزش ایلوستریتور

نرم افزار  Adobe Illustrator

بی شک همگی با نام نرم افزار فتوشاپ و همچنین نحوه اثر گذاری آن بر دنیای مدرن تبلیغات ، عکاسی و هنر آشنا هستیم . همانطور که میدانیم کارکرد فتوشاپ و اثر گذاری آن بر عکس ، بر روی واحدی به نام پیکسل ، رخ می دهد . یک پیکسل کوچکترین جزو  تشکیل دهنده یک عکس می باشد . در دنیای عکاسی نیز جهت معرفی اندازه نهایی عکس خروجی از عباراتی همچون 12 مگا پیکسل استفاده میگردد . این عبارت بدین معنی است که عکس خروجی از دوربین دارای 12 میلیون پیکسل می باشد که بنا بر نسبت تعریف شده می تواند به طور مثال شامل 4000 پیکسل افقی و 3000 پیکسل عمودی باشد که حاصلضرب این اعداد برابر با عدد فوق میگردد .

در شکل بالا تفاوت طرح ایجاد شده توسط برنامه های رستر و برداری ، در بزرگنمایی قسمتی از طرح ، به طور مناسب نشان داده شده است  . جهت ایجاد اشکال برداری آشنایی با مفاهیم اولیه آن و تسلط بر ابزار Pen امری اجتناب ناپذیر است . زیرا اینگونه مفاهیم و ابزارها فصل مشترک برنامه های گرافیک برداری نظیر کرل دراو  و ایلاستریتور هستند .

نرم افزارهای رستر ( Raster ) :

بنا بر تعریف رستر یا به طور کلی نرم افزار های رستر بدان دسته از نرم افزارها اطلاق می گردد که پایه اصلی عملکرد و فعالیت آنها بر پیکسل بنیان گذاشته شده است . بنابراین نرم افزار Adobe Photoshop را می توان نرم افزاری رستر قلمداد کرد . حوزه فعالیت رستر بیشتر در فعالیت های عکاسی و رتوش عکس که پیکسل محور می باشد ، قرار دارد .

نرم افزارهای برداری ( Vector ) :

در کنار دنیای گرافیکی رستر محور ، تعریف دیگری از نحوه عملکرد و ایجاد طرح های گرافیکی وجود دارد که به این طرح ها ، اشکال برداری ، گفته می شود . پایه و اساس عملکرد این نرم افزار ها بر خلاف آنچه در بالا گفته شد پیکسل نمی باشد . بلکه از یک سری از قوانین ریاضی برای نمایش اشکال هندسی استفاده میکنند . در این سیستم طراحی ، کاربر با نقاط ، پاره خط ها و خطوط منحنی ( Curve ) سرو کار دارد . در این مدل طراحی به طور مثال یک دایره را می توان با 4 نقطه و 4 منحنی تعریف کرد . در صورتی که در فتوشاپ این دایره بر حسب رزولوشن ممکن است دارای 1000 تا یک میلیون پیکسل باشد .

دوره های آموزش ایلاستریتور :

می توان گفت ، بنا بر شباهت های ظاهری و همچنین عملکرد ابزار در برنامه های فتوشاپ و ایلاستریتور  ، یادگیری این برنامه برای کاربران Adobe Photoshop  و همزمان با آموزش فتوشاپ ، تجربه لذت بخشی خواهد بود . سیستم های انتخاب رنگ ، پالت های لایه ها و …. در این دو برنامه بسیار نزدیک به هم بوده و تقریبا عملکرد یکسانی دارند . بنابراین گذراندن این دوره به کاربران نرم افزارهای شرکت ادوبی پیشنهاد می گردد.

دوره آموزش ایلوستریتور  ، Adobe Illustrator CC ، بر پایه دوره ای پروژه محور ( Real World ) ، قرار می گیرد . بدین معنی که کاربر با تسلط بر ابزار و فنون اجرا ، به خلق پروژه ها و انجام تمارینی می پردازد که در بازار کار مرسوم می باشند و آمادگی لازم جهت ورود به دنیای طراحی پیشه محور را فراهم می آورد . درکنار دوره آموزشی Adobe Illustrator کاربر می تواند از منابع اینترنتی به زبان فارسی  و آموزش ویدئویی کانال های مرسوم نیز استفاده نماید .

قسمتی از مباحث مطرح شده در دوره آموزش Illustrator :

– بررسی کلی نرم افزار و آشنایی سریع با اصول و چگونگی اجرا و خروجی فایل از ایلاستریتور
– آموزش ساخت طراحی لوگو و خروجی آرم ، نشانه و سایر موضوعات مرتبط
– طراحی و خروجی ست اوراق اداری و آماده سازی برای چاپ
– طراحی و خروجی بروشور حرفه ای چهار رنگ و آماده سازی سند برای چاپ
– بکارگیری طرح ها و فایل های لایه باز
– مقدمات تصویرسازی دیجیتال حرفه ای و طراحی کلیپ آرتهای مختلف و کاربردی
– آشنایی کلی با نحوه انتخاب رنگهای استاندارد ، عیب یابی سند پیش از خروجی
_ آشنایی با مفاهیم سه بعدی و به کارگیری اشکال در محیط سه بعدی
_ آشنایی با آپدیت ها و مفاهیم تازه در ایلوستریتور سی سی
– بررسی مباحث کلی مورد نیاز در طراحی و خروجی اسناد تجاری و پاسخ به سوالات دانشجویان